בנימה אישית
מאת: נילי

הפרויקט האחרון שלנו כלל פיתוח מערכת אתרי אינטרנט עבור אחת החברות המובילות בישראל. לאחר השקת הפרויקט, בעודי גולשת באתרים השונים, מרוצה מהשלמת אחד מהפרויקטים המורכבים והמתקדמים שבוצעו בדעת, נזכרתי בסיפורו של צ'רלס פלאם:

צ'רלס פלאם, בוגר המכללה הימית של צבא ארה"ב, היה טייס קרב בוייטנאם. לאחר 57 טיסות קרביות, המטוס שלו הושמד ע"י טיל קרקע-אויר.
פלאם פלט את עצמו מהמטוס וצנח לשטח האויב. הוא נשבה ו"בילה" שש שנים ארוכות בכלא קומוניסטי.
הוא שרד.
יום אחד, פלאם ואישתו ישבו במסעדה, ניגש אליהם אדם ואמר: "אתה פלאם! אתה הטסת מטוסי קרב בוייטנאם מנושאת המטוסים "קיטי הוק" והמטוס שלך הופל!".
"איך ידעת?" שאל פלאם.
"אני קיפלתי לך את המצנח", השיב האיש.
פלאם היה המום.
האיש אחז בידו ואמר "נראה שהמצנח נפתח".
"ועוד איך!" אישר פלאם "אם המצנח שלך לא היה נפתח לא הייתי כאן היום".
אותו הלילה לא הצליח פלאם לישון. הוא כל הזמן חשב על מקפל המצנחים, וניסה לדמיין כיצד היה נראה אותו אדם במדי חיל הים שלו על גבי נושאת המטוסים עליה שרתו שניהם.
הוא תהה כמה פעמים חלף על פניו ואפילו לא שם לב אליו או טרח לומר לו בוקר טוב. פלאם היה טייס קרב, והאיש… מלח פשוט. פלאם חשב על השעות הרבות אותן בילה המלח בבטן האונייה, בודק מייתרים ומקפל בקפידה את בד המשי של המצנחים, מחזיק בשתי ידיו, בכל פעם מחדש, את גורלו של אדם שלא הכיר.
פלאם פרסם את ההתנסות שלו ושואל את הקהל בהרצאותיו, "מי מקפל לכם את המצנח?"
(מחבר הסיפור אינו ידוע).

על בניית מערכת האתרים, כמו על כל פרויקט אחר שמבוצע בדעת, אמון צוות הכולל מפתחות, בודקות תוכנה ומזינות תוכן. מאות אלפי הגולשים באתרים השונים שפיתחנו, לא חושבים על העבודה שבוצעה על ידי אותו הצוות. למעשה גם משרדי הפרסום ומחלקות השיווק של הלקוחות שלנו לא תמיד מודעים לעבודתן של העובדות העומדות מאחורי הפרויקט. הם לא מודעים למקצועיות, לאיכות לאכפתיות ולמסירות של כל אחת ואחת.
אבל לי זה ברור. עובדות אלו הן מקפלות המצנחים. ולא רק של לקוחות החברה, אלא גם של משפחת דעת כולה.

וזו הזדמנות מצוינת לפנות אליכן, עובדות יקרות, להודות לכן על כל השעות וההשקעה, על כך שבזכותכן התוצרים של "דעת" הם ברמה גבוהה ביותר.