יום האישה בחברת "דעת"
מאת: נילי

בשנת 1857 ב-8 למרץ הכריזו מאות פועלות טקסטיל בעיר ניו יורק על שביתת מחאה גדולה כנגד התנאים הקשים בהם עבדו; שכר נמוך, תנאים בלתי מתחשבים ושעות עבודה ארוכות ביותר. למרות נחישותן ואומץ לבן, הצליחה המשטרה לפזר את הפגנה בדרכים אלימות ובלתי מתחשבות. האירוע, שהשאיר את חותמו על הציבור בארצות הברית ועל העולם כולו, הפך במהלך השנים לאחד מציוני הדרך ההיסטוריים החשובים במאבקן המתמשך של נשים להכרה בזכויותיהן ובשאיפתן לשוויון הזדמנויות. כיום בתאריך זה מציינות נשים בכל רחבי העולם את "יום אישה הבינלאומי", חוגגות את ההישגים החברתיים, הפוליטיים, הכלכליים והאחרים שלהן בעבר ובהווה, ומסמנות יעדים חדשים לקראת עתיד טוב יותר.

חברת "דעת" למען נשים
כשם שמאבקן של פועלות הטקסטיל בניו יורק חרג הרבה מעבר לדאגה הטריוויאלית לתנאיי החיים האישיים והיווה צעד חשוב בדרך לקראת ההכרה בזכויות שוות לנשים, כך גם פעילותן היומיומית של עובדות חברת "דעת" מסמנת צעד חשוב בקידום מעמד הנשים בארץ וגם בקידום הכלכלה והחברה ברמה הרחבה יותר. כמרכז פיתוח לנשים חרדיות ודתיות, רואה לעצמה "דעת" תפקיד חשוב במאבק לקידום הזדמנויות שוות לנשים בכלל ולנשים דתיות בפרט בשוק העבודה בישראל. פעילות החברה מכוונת לשתי מטרות, המאזנות ומפרות זו את זו; האחת היא, רמה מקצועית גבוהה – שאיפה להגיע להישגים הטובים ביותר בתחום הפיתוח בארץ ומתן פתרונות טכנולוגים מקיפים לחברות ולגופים המובילים במשק, והשנייה היא, מתן אפשרות לנשים דתיות וחרדיות להשתלב בתחום מתפתח ודינאמי ולעבוד בסביבה מאתגרת ותומכת, הנותנת כבוד ומקום לאורחות חייהן ולאמונתן. לצורך השגת מטרות אלה, מקפידים בחברה על מיון מקצועי של כל אחת מהעובדות ועל הכשרה מקיפה גם לאחר הקליטה בעבודה. כמו כן, מותאמת העבודה בחברת "דעת" לצרכים האישיים ולסדרי העדיפויות של העובדות, ומאפשרת להן להתפרנס בכבוד ולחוש סיפוק מעבודתן.

מאחר ונשים חרדיות אינן מוכנות לאמץ קו אידיאולוגי אשר מצוי מחוץ לתורה, חיזוק מעמד האישה לא יכול להוות קו מנחה או מטרה בארגוני נשים אלו. על-כן, ארגוני נשים חרדיות הינם ארגונים המופעלים על-ידי נשים המגדירים את פעילותן כמטרה עצמה

העצמה נשית ב"דעת"
ב"דעת" אנו נותנים אפשרות אמיתית לנשים לממש את כישרונן המקצועי הרב לצד טיפוח התא המשפחתי, ולא על חשבונו. "דעת" מוקירה את הכישרון של כל אחת מהעובדות ומספקת להן את כל הדרוש לצמוח ולממש את הפוטנציאל הגלום בהן. ב"דעת" יודעים, כי מלאכת הפיתוח הטכנולוגי דורשת יצירתיות רבה, ממש בדומה למלאכת הציור. כשם שכדי לצייר נחוצים תנאים סביבתיים מיוחדים, כך גם כדי לפתח דרושה סביבה מתאימה וכלים מקצועיים שונים. וזוהי תרומתנו. חברת "דעת" היא "סדנת האומן", בה יכולות נשים להוציא את כישוריהן מהכוח אל הפועל, כאשר מאוחר יותר כולנו נהנים מפירות ההצלחה. השילוב המיוחד בין גאוות יחידה, מקצועיות, שגשוג כלכלי וסיפוק הובילו להצלחה לא רק ברמה הכלכלית, המקצועית והארגונית אלא גם ברמה האישית.

קירוב לבבות
חברת "דעת" הובילה שינוי חשוב גם בתחום חברתי נוסף. לאחר שנים של ניכור, זרות וחוסר הבנה ששררו בין המגזר החילוני לדתי בארץ, יצרה "דעת" מרחב חדש ומלא תקווה של דיאלוג, הפריה הדדית וחברות במסגרת העבודה מול החברה האם, "Realcommerce", מול מנהלי פרויקטים וראשי צוותים של הלקוחות ומול הציבור החילוני בכלל. זהו, ללא ספק, אחד ההישגים היותר מרשימים של החברה. ב"דעת" התגברנו על הבלבול וחוסר ההבנה, שהיו קיימים בין דתיים לחילוניים, ויצרנו גשר של אחווה, שותפות וכבוד הדדי לצד שמירה על גבולות ברורים ועל הסייגים המחייבים את שני הצדדים. באמצעות גשר זה אנו גם מטפחות את שביעות הרצון של הלקוחות ועומדות ביתר קלות ביעדים מקצועיים משותפים ובלוחות הזמנים לסיום פרויקטים, כפי שנקבעו מראש.