ימים "פשוטים"
מאת: נילי

ניחוח חגי תשרי עדיין עולה באפי. במקרר ריבת אתרוגים והשכנים ממול עדיין לא פירקו את הסוכה (שלא לדבר על העודפים שיש להשיל…). אבל חוש הריח שלי בלבל אותי לרגע כאשר נכנסתי הבוקר למאפיה והרחתי את הסופגניות.
רגע. מה קורה כאן? מה התאריך היום? האם לא התחלנו זה עתה את חודש חשוון?
חנוכה יחול בעוד כחודש וחצי והסופגניות כבר מככבות. לרגע התחשק לי לקנות, ובכל זאת החלטתי לשמור לעצמי את החגיגה המתוקה לימי החנוכה ולהישאר בהווה הנוכחי, בימים "הרגילים".
בדרכי החוצה מהמאפיה חשבתי שאולי התופעה הזו מייצגת רצון לברוח מימי השגרה לרגעי השיא של החגים, בריחה מתקופה אפורה, מעול המטלות השגרתיות, האתגרים הבלתי פוסקים והחד-גוניות שחוזרת על עצמה, לימים של גיוון, מטלות שונות, אתגרים אחרים ויציאה מוחלטת מן השגרה.

איזו מהם עדיפה – השגרה – או היציאה ממנה?

ניחוח חגי תשרי עדיין עולה באפי. במקרר ריבת אתרוגים והשכנים ממול עדיין לא פירקו את הסוכה (שלא לדבר על העודפים שיש להשיל…). אבל חוש הריח שלי בלבל אותי לרגע כאשר נכנסתי הבוקר למאפיה והרחתי את הסופגניות

אברהם לינוקלן, נשיאה ה-16 של ארה"ב, אמר פעם: "אלוקים אוהב במיוחד את האנשים הפשוטים. מנין לי לדעת זאת? עובדה שהוא ברא כה רבים מהם!"
אני לא מאמינה שיש "אנשים "פשוטים" ואנשים "לא פשוטים". אבל האם יש ימים "פשוטים"? הלא נרצה או לא נרצה, הקב"ה ברא את עולמו כך שיש מעט ימי חג גדולים ורְווּיֵי עוצמות, והרבה ימי חול אפורים ושגרתיים.

אם נשליך מהאנשים לימים, ונאמץ את כיוון המחשבה שאין ימים פשוטים, אם נחליט שלכל יום יש את האיכויות שלו ונדע לנצל כל יום ויום, אולי נבין מסר.

הרי לא חוכמה לשמוח, לצמוח ולפרוח, וגם לגלות כישרונות וכוחות-על, במאמץ קצר-המועד, המאתגר והמרגש של החגים, הרוויים סממנים חיצוניים שנועדו להזכיר לנו באופן תקופתי את סולם הערכים שלנו, את הייעוד שלנו ואת המצפן המוסרי והאנושי שמכוון את חיינו.
אנחנו נמדדים דווקא בימי השגרה. ביכולת להתמיד, בלי סופגניות ובלי סוכה, ביכולת לפתח את כושר העמידה, להשקיע מאמץ באופן שוטף ולבנות עליהם עולם של נאמנות, יציבות, עומק והתקדמות בלתי פוסקת, עקב בצד אגודל. ביכולת להבין שהחגים לא רק מאירים את הימים שבאים אחריהם – אלא ניזונים ויונקים מכל מה שזרענו וטיפחנו בתקופה שקדמה להם.

ובגלל שיצאתי מהמאפיה בהחלטה ללמוד להתבונן בחיי השגרה, לחיות אותם בעומק, למצוא את היפה והמתוק, יצאתי גם עם… לחמניות מתוקות.

בברכת חודש מהנה,
נילי