עבודה מחוץ ל-zone המוכר
מאת: נילי

במרכזי ההי-טק השונים כבר לא נדיר למצוא נשים חרדיות פוסעות בדרכן לעבודה. רבות מהן מועסקות בחברות טכנולוגיה מהמובילות בישראל, ממלאות בהצלחה תפקידים כגון פיתוח תוכנה ובדיקות איכות.

למעשה, השתלבות החרדיות בהי-טק היא רק חלק מהמגמה החדשה שחלה במגזר החרדי בעשורים האחרונים. בשונה מהעבר, בו נשות המגזר התמקדו בלימודי חינוך והוראה והועסקו בתוך הקהילה, בשנים האחרונות נפתחו במגזר החרדי מגוון מסלולי לימוד חדשים, כגון מדעי המחשב, ראיית חשבון, מנהל עסקים, גרפיקה ועוד. מקצועות אלו יצרו עבור הנשים החרדיות הזדמנויות תעסוקה בקרב חברות רבות הממוקמות מחוץ לאזור החרדי המוכר.

כמנכ"ל דעת, אני מכירה את הנשים האלו מקרוב. אני רואה עד כמה מורכבת ההתמודדות שלהן בתוך התופעה החדשה.

מדובר בנשים שלא ראו את הוריהן יוצאים לעבוד במקומות עבודה מחוץ לקהילה. הן לא מכירות את תרבות העבודה שיש בחוץ. אין להן אבא מנכ"ל בהי-טק ואמא רואת חשבון בכירה. יותר בכיוון של אבא מלמד בתלמוד-תורה ואמא מורה בסמינר…

מדובר בנשים שגדלו ובוחרות לגדל את ילדיהן בבתים ללא מחשב, ללא מובייל וגם ללא טאבלט. בבתים שיש בהם אווירה של פעם, גם היום.

מדובר בנשים המגיעות עם השקפה המבוססת על צניעות. האישה החרדית לא תעבוד בצוותא עם גבר, כמובן שלא תלחץ לו את היד. היא אפילו לא תשאל אותו "מה שלומך?" מטעמי צניעות.

ופתאום הן מועסקות בחברה לא חרדית. באזור לא חרדי. והמחשב שבבית מחוץ לתחום, הופך לכלי עבודה…

הן לא מכירות את קודי ההתנהגות הנהוגים במקום העבודה, את הזכויות והחובות של כל עובד. בטח לא את הניואנסים והסלנג. הן לא רגילות לכך שלכל משימה יש דד ליין, שיש עומס בעבודה לפני יציאה לחופשה (שמצטרף לעומס ההכנה לחג בבית), ואפילו לכך שהכל הולך על פי תאריך לועזי ולא עברי. הן גם לא רגילות שיש מעליהן היררכיה של מנהלים, שלהם צריך לדווח ומולם צריך לעבוד.

התמודדות לא פשוטה.

התמודדות שאני נתקלת בה בכל פעם שנכנסת ל"דעת" עובדת חדשה, שזה עתה סיימה את לימודיה.

וזו התמודדות שמי שנמצא מחוץ למגזר לא תמיד מודע אליה. אולי ניתן להמחיש זאת באמצעות דוגמה של ישראלי שעובד בחברה כלשהי באנגליה. הוא יודע את השפה, יודע את העבודה, מנסה להכיר וללמוד את אופי המקום. ועדין, יש פער תרבותי בין ישראלים לאנגלים, שקשה לגשר עליו, עם כל הרצון שלו להשתלב במקום החדש.

ובתוך המורכבות שבתעסוקה מחוץ לקהילה, הנשים החרדיות מגיעות למקום העבודה החדש עם דרישה לסביבת עבודה שתאפשר להן לשמור על דרך חייהן. הדרישה הזו לא ברורה מאליה, שכן בדרך כלל מקום העבודה הוא שמכתיב את הכללים… ובכל זאת, חברות רבות נענו לאתגר וכך נוצרה מציאות תעסוקתית חדשה, כזו המאפשרת עבודה לצד נשים בלבד, שעות עבודה המותאמות לאימהות ועוד.

סביבת העבודה המותאמת ממתנת את ההתמודדות של הנשים במקום החדש, אם כי לא מהווה מענה לכל השוני התרבותי. ועל אף שההתמודדות איננה פשוטה, הנשים החרדיות הצליחו להשתלב בדרכן בחברות השונות ולאייש מגוון תפקידים חדשים. ובימינו, יש לא מעט ילדים חרדים, קטנים ומתוקים, שכן רגילים במציאות שבה אמא לא רק מורה או גננת, אלא אמא מתכנתת או אפילו מנהלת צוות פיתוח…