פרעה חולם על אחריות תאגידית
מאת: נילי

בין פירורי החמץ למטליות האבק חשבתי על פרעה. לא הרשע מההגדה, אלא קודמו, שהוציא את יוסף מהבור והיה הזרז לירידת ישראל למצרים בגלל חלומותיו.

חלומו של פרעה:
וַיְהִי מִקֵּץ שְׁנָתַיִם יָמִים וּפַרְעֹה חֹלֵם וְהִנֵּה עֹמֵד עַל הַיְאֹר.
וְהִנֵּה מִן הַיְאֹר עֹלֹת שֶׁבַע פָּרוֹת יְפוֹת מַרְאֶה וּבְרִיאֹת בָּשָׂר וַתִּרְעֶינָה בָּאָחוּ.
וְהִנֵּה שֶׁבַע פָּרוֹת אֲחֵרוֹת עֹלוֹת אַחֲרֵיהֶן מִן הַיְאֹר רָעוֹת מַרְאֶה וְדַקּוֹת בָּשָׂר
וַתַּעֲמֹדְנָה אֵצֶל הַפָּרוֹת עַל שְׂפַת הַיְאֹר.
וַתֹּאכַלְנָה הַפָּרוֹת רָעוֹת הַמַּרְאֶה וְדַקֹּת הַבָּשָׂר
אֵת שֶׁבַע הַפָּרוֹת יְפֹת הַמַּרְאֶה וְהַבְּרִיאֹת
וַיִּיקַץ פַּרְעֹה.
וַיִּישָׁן וַיַּחֲלֹם שֵׁנִית
וְהִנֵּה שֶׁבַע שִׁבֳּלִים עֹלוֹת בְּקָנֶה אֶחָד בְּרִיאוֹת וְטֹבוֹת.
וְהִנֵּה שֶׁבַע שִׁבֳּלִים דַּקּוֹת וּשְׁדוּפֹת קָדִים צֹמְחוֹת אַחֲרֵיהֶן.
וַתִּבְלַעְנָה הַשִּׁבֳּלִים הַדַּקּוֹת אֵת שֶׁבַע הַשִּׁבֳּלִים הַבְּרִיאוֹת וְהַמְּלֵאוֹת
וַיִּיקַץ פַּרְעֹה וְהִנֵּה חֲלוֹם.

פרעה מתעורר מוטרד. הוא מבין כי בחלום החוזר על עצמו פעמיים קיים מסר חשוב ואין להתעלם ממנו. הוא מבקש מחרטומיו לפתור את החלום אך לא מקבל את הפתרונות המוצעים לו.

ר" יהושע דסכנין בשם רבי לוי מסביר: פותרין היו אותו, אלא שלא היה קולן נכנס באזניו. שבע פרות הטובות (הן) שבע בנות (ש)אתה מוליד. שבע פרות הרעות (הן) שבע בנות (ש)אתה קובר. וכן אמרו: שבע שבלים הטובות (הן) שבע מלכיות (ש)אתה מכבש. שבע שבלים הרעות, שבע אפרכיות (=מחוזות) (ש)מורדות בך.

בעצת שר המשקים פרעה שולח לקרוא ליוסף "בעל החלומות" שהוכיח בעבר את יכולתו. הוא מוציאו מן הבור, מצווה לרחצו ולהלבישו בבגדים חדשים ופורש בפני יוסף online casino את שני החלומות. יוסף מקשיב ומגולל באזני פרעה את פתרונו, ופרעה מקבל.

שבע שנות שובע עתידות לבוא על מצרים ולאחריהן שבע שנות רעב, בהם "נִשְׁכַּח כָּל הַשָּׂבָע בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם וְכִלָּה הָרָעָב אֶת הָאָרֶץ."

מדוע מקבל פרעה את פתרונו של האסיר מהבור ולא את פתרונות חכמיו?
אחריות תאגידית.
אחריות תאגידית הינה התנהגות והתנהלות אחראית של תאגיד כולל. תאגיד הוא לא גוף ערטילאי, תאגיד לא מקבל החלטות. בני אדם כמוני וכמוכם, כמו אסתר המלכה וכמו פרעה – הם המכריעים והם אלו שקובעים את אופן התנהלות התאגיד, אם יפעל באחריות ובאמינות למען החברה כולה.
מתוך אותה תחושת אחריות והבנת מקומו ותפקידו, מבין פרעה שלמרות היותו גם אדם פרטי, בעל משפחה ובעל שאיפות ורצון לשמור על כסאו ומעמדו – חלומותיו לא יכולים להיות רק מטרותיו הפרטיות, אלא עליהם לשקף את אחריותו כמלך על עמו, וכבעל תפקיד ויכולת השפעה.